
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 450 mV |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Output Current | 150 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Accuracy | 2 % |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 20 mV |
| Line Regulation | 0.2 %/V |
Stock: 593
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22051
Ext.Price$0.22051
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22051 | $0.22051 |
| 10 | $0.19747 | $1.97470 |
| 50 | $0.17683 | $8.84150 |
| 100 | $0.15518 | $15.51800 |
| 500 | $0.13619 | $68.09500 |
| 1000 | $0.13152 | $131.52000 |
| 3000 | $0.12701 | $381.03000 |
| 5000 | $0.12064 | $603.20000 |
